این ورزش برای اولین بار در صحبتهای دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال 1981 یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپهای ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel-Spot 07 نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co2 متراکم در یک کپسول کوچک، توپهایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می شد و دامها از فاصله دور استفاده می کردند.

اولین بازی پینت بال در سال 1981 در نیوهاپ شایر بین 12 نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات 07 و Nellson Pellets (گلوله های رنگ) خود را پرداخت. بازی در زمینی به مساحت 10 جریب انجام شد. 12 پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد.

برنده بازی فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع آوری کرده بود. فرد برنده یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام 12 پرچم را جمع آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی هیچکس وی را ندیده بود.

در طی گذشت حدود 25 سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود.

تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود 11 میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. این ورزش براساس آمار منتشره توسط موسسه “American Sports Data” در سال 2004 یکی از کم خطر ترین ورزش ها می باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می باشد سالانه حدود 800 هزار مارکرو و 9 میلیارد عدد گلوله پینت بال در جهان فروخته می شود در حا ل حاضر در جهان کارخانجات متعددی مانند Dge ، gt و غیره به امر تولید البسه و وادوات مربوط به این ورزش مشغول اند . مسابقات متعددی هر ساله در دنیا برگزار می شود که NPPL ،PSP و NXL در کشور آمریکا و Series – Millenniun در قاره اروپا و APPC در کشور مالزی در آسیا از مهترین آنها می باشد . هرساله دو مرتبه در میامی ، فلوریدا و ایالات متحده و در مارسی ، فرانسه ، جام جهانی هفت نفره برگزار می گردد . این ورزش احتمالاً در بازی های المپیک 2012 لندن به شکل میهمان ، وارد خواهد شد .

شکل انجام بازی

شکل مسابقات رسمی این ورزش در زمینی به ابعاد 40* 60 متر یا 55* 33 متر ، که با توری به ارتفاع حدود 6 متر احاطه شده در میان موانع بادی یا Air  Bunkers برگزار می گردد . هر ورز شکار وسیله ای بنام مارکر یا نشانه گذار (تفکیک ) را همراه با تعدادی پینت بال و یک ماسک محافظ صورت ، گردن بند محافظ گردن ، و لوازم دلخواه دیگر را همراه با خود به داخل زمین حمل می نمایند . بازی های مسابقاتی با اهدافی چون فتح پرچم در پایگاه حریف و حمل آن به پایگاه خودی و یا فتح پرچم از محل استقرار در وسط زمین و حمل آن به پایگاه حریف انجام می گردد .

در مسابقات رسمی تیمها با تعداد نفرات 3 ، 5 ، 7 یا 15 نفره شرکت می نمایند .

هر ساله تیم هایی از ایران جهت شرکت در مسابقات جهانی و آسیایی ، به اروپا و

کشور های خاور دور عزیمت می نمایند .

نام این ورزش از دو كلمه Paint ( رنگ ) و Ball (توپ ) تشكیل شده است ، پینت بال یك ورزش گروهی بسیار هیجان انگیز می باشد كه بوسیله دو تیم و در یك زمین به ابعاد 30 *50 متر انجام می شود .  در جریان این ورزش علاوه بر اینكه به مهارتهای خاص حركتی مانند نشانه گرفتن ، سریع دویدن ، داشتن سرعت در حركات و واكنشهای سریع نیاز است . قابلیتهای ذهنی متعددی نیز لازم هستند كه مهمترین آنها سرعت در تصمیم گرفتن و قدرت حل مساله است . همه چیز در پینت بال در لحظه صورت میگیرد . و هركس سریعتر و دقیقتر باشد موفق تر است.

    در نوع رسمی هر تیم از3 تا 7 نفر تشكیل شده است كه هر بازیكن یك نشانه رو ( تفنگ ویژه پینت بال ) ، ماسك ایمنی و تعدادی توپ رنگی (پینت بال) دارد كه این توپها دارای قطری حدود 2/17 میلیمتر هستند و یك پوسته ژلاتینی دارند که بر اثر برخورد با بدن بازیكنان یا موانع شکسته شده و رنگ داخل آن ، موضع محل برخورد را رنگی میكند . این توپها بوسیله نیروی هوای فشرده نشانه رو با سرعتی حدود 290 تا 300 پا در ثانیه پرتاب میشوند . رنگ این گلوله ها خوراكی و محلول در آب است و دارای همه رنگ است به جز قرمز.سناریوهای اصلی ورزش پینت بال
سناریوی تسخیر پرچم ( تک پرچم و دو پرچم ) و سناریوی حذفی متداولترین سناریو های ورزش پینت بال هستند که به صورت سناریوی پیش فرض در باشگاههای پینت بال دنیا انجام می گیرند . همچنین در اکثر تورنمنت های جهانی و لیگ های کشورهای صاحب پینت بال به عنوان سناریوی اصلی پذیرفته شده و بازی می گردند .

در اینجا به دلیل عمومیت این دو سناریو و اهمیتی که این دو سناریو در تورنمنت های جهانی دارند ، به تشریح کامل روش انجام هر کدام از این دو سناریو ، تاکتیک ها و قوانین خاص آنها می پردازیم .

سناریوی حذفی
سناریوی تسخیر پرچم


سناریوی حذفی
متداولترین بازی پینت بال با سناریوی حذفی انجام می گیرد . بازیکنان به دو یا چند گروه رقیب تقسیم می گردند و به بازی می پردازند . هدف این سناریو حذف کلیه بازیکنان تیم یا تیم های حریف می باشد . تیم نخست و برنده ، تیمی خواهد بود که کلیه بازیکنان تیم رقیب را مورد اصابت گلوله رنگی قرار داده و حذف نماید . در صورتیکه اعضاء به چند گروه تقسیم شده باشند هر گروه سعی می نماید با حذف سایر گروه ها آخرین گروه و برنده بازی گردد . با تیر اندازی به بازیکنان تیم مقابل و ترکیدن گلوله رنگی و مشاهده اثر آن ، بازیکن خنثی شده و به عبارتی از بازی بیرون رفته و حذف می گردد . بازیکنی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته است با اعلام خود ، نشانه روی خود را بالای سر گرفته و مطابق مسیر تعیین شده توسط داور زمین را ترک می کند . نترکیدن گلوله رنگی و یا پاشیده شدن رنگ از گلوله ای که به جای دیگری اصابت کرده ، منجر به حذف بازیکن تیم نمی گردد . این سناریو با حداقل 10 بازیکن و حداکثر 40 بازیکن در قالب دو تیم و یا با توافق طرفین در قالب چند تیم انجام می گیرد.سناریوی تسخیر پرچم ( تک پرچم و دو پرچم )
سناریوی تسخیر پرچم بازیکنان به دو گروه تقسیم می گردند . در سناریوی تک پرچم ، پرچم در مرکز زمین قرار می گیرد اما در سناریوی دو پرچم هر کدام از پرچم ها در جایگاه یکی از تیم ها قرار می گیرد .
● تک پرچم
در این سناریو بازیکنان در قالب دو تیم در جایگاه شروع خود قرار می گیرند . پرچم در مرکز زمین بازی قرار گرفته بطوریکه برای تمام بازیکنان قابل رویت باشد . هدف این سناریو بدست آوردن و تسخیر پرچم و حمل آن به جایگاه شروع تیم حریف می باشد . تیم نخست و برنده ، تیمی است که پرچم را تسخیر و به جایگاه تیم مقابل رسانده باشد . این سناریو در بازیهای رسمی در قالب دو تیم 5 نفره انجام می گیرد .

● دو پرچم
در این سناریو به جای یک پرچم از دو پرچم متمایز استفاده می شود . پرچم هر تیم به جای قرار گرفتن در مرکز زمین ، در جایگاه شروع آن تیم قرار دارد . هدف این سناریو ،بدست آوردن و تسخیر پرچم تیم مقابل و برگشت با پرچم تسخیر شده به جایگاه شروع تیم خود می باشد . قرارگرفتن پرچم تسخیر شده هر کدام از تیم ها در زمین تیم حریف ، به منزله پایان بازی و اعلام تیم برنده می باشد . این سناریو در بازیهای رسمی در قالب دو تیم 10 نفره انجام می گیرد . در این سناریو رعایت نکات زیر ضروری است :
1- بازیکنی که پرچم را حمل می نماید اگر مورد اصابت گلوله قرار گیرد باید در همان نقطه ایستاده ، پرچم را در هوا نگهداشته تا بازیکن دیگری آن را بدست آورد .
2- بازیکنی که پرچم را حمل می نماید به هیچوجه حق پنهان نمودن پرچم در زیر پیراهن خود را نداشته و باید آن را به صورت نمایان با خود حمل کند .
3- در سناریوی دو پرچم ، پرچم هر تیم باید از پرچم تیم دیگر کاملا متمایز باشد .
4 - پرچم ها باید حداقل 40 سانتیمتر عرض و حداکثر 60 سانتیمتر طول داشته باشند .
5- رنگ پرچم هر تیم باید با رنگ بازوبند آن تیم همرنگ باشد .
برای آشنایی بیشتر شما به برخی دیگر از سناریوها اشاره میشود:
1- سناریوی سرعتی

2- جبران شكست اولیه
3- تسلیم

4- فتح پرچم از وسط

5- بیست گلوله

6- حذفی

  
7- شكار آهوو بسیاری سناریوهای متنوع دیگرwww.iranpaintballassociation.com
انجمن پینت بال ایران


www.palseries.org
لیگ حرفه ای پینت بال آسیا


www.kermanpaintball.com
   باشگاه کمپ کرمان


www.mashhadpaintball.com
   باشگاه مشهد


اضافه می كنم تیم ایران تیم اول آسی ا و تیم 8 اروپا است این ورزش ورزش منتخب المپیك سال 2012  می باشد اگر تا حالا این ورزش رو  امتحان نكردید توصیه می كنم یك بار امتحان كنید این ورزش در ایران و كل دنیا توسط مرد و زن بازی می شه در شانزده سال اخیر، ورزش پینت بال بعنوان یکی از هیجان انگیزترین ورزشهای گروهی شناخته شده است. این ورزش در بیش از 40 کشور  ( که تعداد آنها رو به افزایش است- مخصوصاً در آسیا) توسط میلیونها علاقمند مرد و زن در کلیه مقاطع سنی بازی میشود.

    همه بازیکنان ورزش پینت بال خواه خانه دار یا دانش آموز ، شاغل یا بازنشسته و در هر مقطع سنی عموماً ماجراجویی و رقابت سخت را دوست دارند. چرا که این بازی ترکیبی از بازیهای کودکی (برچسب زدن یا همان قایم باشک است ( اما پر رقابت تر ، پیچیده تر و در سطحی بالا).

ورزش پینت بال به جهت بهره گیری از قوانین ایمنی بسیار بالا، ورزشی امن محسوب میشود. آمار بیمه های ورزشی در جهان نشان میدهد که ورزش پینت بال از گلف، تنیس، شنا و بسیاری ورزشهای دیگر ایمن تر است.

نهایتاً ورزش پینت بال ورزشی است جهت:

1-     تجربه همکاری تیمی موفق

2-     درک تاثیر اطاعت از سر گروه یا رهبر

3-     تمرین کنترل استرس در شرایط سخت