پژوهشگران ماده ای در روغن زیتون كشف كرده اند، كه تركیب آن از نظر شیمیایی مانند تركیب قرص های مسكن ایبوبروفن است. این ماده كه آن را «اوله آ كانتال» نام گذاری كرده اند تنها در روغن زیتون تازه یافت می شود و اثری مشابه اثر قرص های ضد درد ایبوبروفن دارد. اوله آ كانتال كاهنده درد است.
با فواید اعجاب آور «روغن زیتون» آشنا شویم

پژوهشگران ماده ای در روغن زیتون كشف كرده اند، كه تركیب آن از نظر شیمیایی مانند تركیب قرص های مسكن ایبوبروفن است. این ماده كه آن را «اوله آ كانتال» نام گذاری كرده اند تنها در روغن زیتون تازه یافت می شود و اثری مشابه اثر قرص های ضد درد ایبوبروفن دارد. اوله آ كانتال كاهنده درد است.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل پایگاه اینترنتی «دویچه وله آلمان» درخت زیتون قرن هاست كه جایگاه ویژه ای در فرهنگ یونان و روم باستان دارد. این درخت به درخت مقدس معروف است. یونانیان و رومیان برای گرامیداشت یاد مردگان درخت زیتون می كاشتند. نه تنها میوه زیتون، بلكه چوب و برگ این درخت نیز موارد مصرف فراوانی دارند. چوب زیتون از مستحكم ترین انواع چوب است. دم كرده برگ درخت زیتون تب بر است و مصرف روزانه این دم كرده به عنوان چای آرامش بخش و كاهنده استرس است. چای برگ زیتون فشار خون را هم پایین می آورد.

روغن زیتون كه عصاره میوه زیتون است یكی از محبوب ترین و شناخته شده ترین روغن های گیاهی است كه نه تنها طعم خوبی دارد بلكه سرشار از خاصیت است. از چهار هزار سال پیش مصریان باستان خواص جادویی روغن زیتون را می شناختند. این روغن نه تنها در وعده های غذایی بلكه در پزشكی باستان هم جایگاه خاصی داشته است. از قرن دوازدهم میلادی به بعد دنیای پزشكی غرب نیز به اهمیت روغن زیتون پی برد و این روغن جادویی هر روز محبوبتر و معروفتر شد.

بیش از سه چهارم چربی موجود در روغن زیتون را اسیدهای چرب اشباع نشده تشكیل می دهند. اسیدهای چرب اشباع نشده چربی های مفیدی هستند كه در روغن های گیاهی مانند روغن آفتابگردان نیز یافت می شوند. به همین علت متخصصان تغذیه مصرف روغن های گیاهی را توصیه می كنند.

چربی روغن زیتون یكی از چربی های تشكیل دهنده دیواره سلول های بدن است و خاصیت آنتی ا كسیدان طبیعی به سلول ها می دهد. یعنی مقاومت سلول ها را در برابر بیماری سرطان افزایش می دهد. زیتون یا روغن آن خون را هم رقیق می كند. به علت مصرف روزانه زیتون در كشورهای منطقه مدیترانه، انواع بیماری سرطان و سكته های قلبی آمار بسیار پایین تری را در این مناطق نسبت به سایر نقاط جهان نشان می دهند.

مصرف روغن زیتون به خصوص در سنین رشد سبب بهبود حافظه و بالا رفتن قدرت یادگیری در كودكان می شود. به خانم های باردار نیز توصیه می شود برای تأمین چربی مورد نیاز بدنشان روغن های گیاهی به خصوص روغن زیتون مصرف كنند. چربی روغن زیتون تنها چربی است كه موجب كاهش LDL یا «كلسترول بد» در خون می شود و ریسك ابتلا به سكته قلبی را پایین می آورد اما «كلسترول مفید» یا همان HDL را افزایش می دهد.

روغن زیتون همچنین حاوی ویتامین E است، ویتامینی كه برای حفظ سلامت و زیبایی پوست و مو ضروری است. مصرف مداوم روغن زیتون پوست را شاداب نگاه می دارد و كمك می كنند سلول های پوست فرم و انعطاف پذیری خود را حفظ كنند.بسیاری از مراكز تحقیقاتی دارویی در سراسر دنیا مشغول تحقیق بر روی خواص روغن زیتون هستند. محققان هر روز به نكات جالب و جدیدتری دست پیدا می كنند.

پژوهشگران مركز «Monell Chemical Senses» در آمریكا به تازگی مقاله ای منتشر كرده اند كه نتیجه آخرین تحقیقات این مركز بر روی خواص روغن زیتون است. این پژوهشگران ماده ای در روغن زیتون كشف كرده اند، كه تركیب آن از نظر شیمیایی مانند تركیب قرص های مسكن ایبوبروفن است.این ماده كه آن را «اوله آ كانتال» نامگذاری كرده اند، تنها در روغن زیتون تازه یافت می شود و اثری مشابه اثر قرص های ضد درد ایبوبروفن دارد. «اوله آ كانتال» كاهنده درد است.

آنزیم مخصوصی در بدن سبب آغاز درد می شود. «اوله آكانتال» مانند كلیدی است كه این آنزیم مخصوص را قفل می كند و از آغاز پروسه درد جلوگیری می كند. این پژوهشگران در ادامه این مقاله كه در مجله تخصصی طبیعت در آمریكا به چاپ رسیده است عنوان می كنند: با مصرف روزانه حدود پنجاه گرم روغن زیتون بدن نزدیك به ۹ میلی گرم «اوله آكانتال» دریافت می كند. این مقدار یك دهم میزان ایبوفرونی است كه برای كاهش درد در یك بزرگسال تجویز می شود. دانشمندان می گویند كه هر چند روغن زیتون مرغوب قیمت بالایی دارد، اما فواید آن اهمیت بیشترین نسبت به قیمت آن دارد.