برخلاف باور بسیاری از مردم آب میوه‌ها به خصوص انواع تهیه شده در منزل،دارای فواید خیلی کم‌تری نسبت به میوه‌ها هستند زیرا آب میوه فاقد فیبر است و قسمت عمده‌ای از ویتامین ث موجود در آن نیز کاهش می‌یابد.
دکتر رویا کلیشادی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که رژیم‌های غذایی صحیح کودکان به ویژه آنهایی که در دوران رشد سریع قرار دارند،باید حساب شده و دارای کالری کافی و سرشار از مواد مغذی باشند تا ضمن کاهش وزن به رشد آنها لطمه‌ای وارد نکند؛ گفت: باید کودکان چاق وزن خود را به آهستگی کاهش دهند.
وی با اشاره به اینکه هدف از رژیم غذایی صحیح،گرسنه نگه داشتن کودک نیست؛ تاکید کرد: برخلاف تصور همگان گرسنه ماندن باعث می‌شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد؛بنابراین منظور از رژیم غذایی،گرسنه نگه داشتن کودک نیست بلکه استفاده از مواد غذایی در حد متعادل می‌باشد.
دکتر کلیشادی با بیان اینکه نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ است؛ گفت:صرف صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فکر و ذهن می‌شود بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده‌های غذایی دیگر در طی روز خواهد شد؛بنابراین صرف صبحانه موجب می‌شود،کودک کالری کمتری در طی روز مصرف نماید.
وی با تاکید بر اینکه حذف صبحانه و شام یک اشتباه بزرگ است؛ گفت:هرگز هیچ یک از وعده‌های غذایی را در کودکان حذف نکنید،بلکه به آنها آموزش دهید به مقدار کمتر بخورند.
دکتر کلیشادی در خصوص ارزش غذایی آب میوه ها در رژیم های غذایی گفت:هر چند به طور معمول آب میوه‌ها نیز در گروه میوه‌جات قرار دارند اما باید بدانیم که برخلاف باور بسیاری از مردم فواید آب میوه‌ها حتی انواع تهیه شده در منزل بسیار کمتر از میوه‌ است زیرا آب میوه‌ فاقد فیبر است و به علاوه قسمت عمده‌ای از ویتامین موجود در میوه به ویژه ویتامین ث آن کاهش می‌یابد.
وی در پاسخ به سوال بسیاری از والدین که آیا کودک باید تمام غذاهایی را که حاوی مواد قندی و نشاسته‌ای هستند را کنار بگذارند؛ گفت:مقادیر بالایی از این مواد مورد نیاز کودک شما نیست و باید مصرف را در حد طبیعی نگه دارید بنابراین با رعایت یک رژیم غذایی متعادل به مقدار کافی و لازم از مواد قندی و نشاسته‌ای به کودک خواهد رسید.
دکتر کلیشادی در خصوص مصرف میوه و لبنیات یاد آور شد:باید این گروه از مواد غذایی به اندازه تعیین شده در رژیم غذایی مصرف شود زیرا افراط در مصرف آنها نیز چاق کننده است.
وی به والدین توصیه کرد:در صورت مصرف بیشتر از میزان برنج و مواد قندی باید مصرف نان موجود در رژیم غذایی کم شود.
وی در پایان تاکید كرد:استفاده از داروهای ضد چاقی برای کودکان خطر آفرین است؛بنابراین هرگز مصرف این نوع داروها توصیه نمی‌شود.