به وبلاگ نسیم افتخاری طرقی خوش اومدید

متفاوت‌ترین گفتگوی شبنم قلی‌خانی!

متفاوت‌ترین گفتگوی شبنم قلی‌خانی!

شبنم كه در میان سه فرزند خانواده بچه آخر است، مانند خیلی از ایرانی‌ها به خانواده خود عشق می‌ورزد. شهرام، شیدا و شبنم فرزندان خانواده قلی‌خانی را تشكیل می‌دهند. البته...
 
 داستان ما 3 نفر
شبنم قلی‌خانی
از جمله بازیگران سینمای ایران است كه تحصیلات عالیه دارد و مدتی هم در دانشگاه تدریس می‌كرد، شبنم كه در میان سه فرزند خانواده بچه آخر است، مانند خیلی از ایرانی‌ها به خانواده خود عشق می‌ورزد. شهرام، شیدا و شبنم فرزندان خانواده قلی‌خانی را تشكیل می‌دهند. البته شهرام 25 سال است كه در استرالیا زندگی می‌كند و شیدا هم چند سالی است در مازندران، شبنم ته‌تغاری خانواده شده همدم مادر...
آنچه می‌خوانید متفاوت‌ترین گفتگوی شبنم قلی‌خانی از آغاز دوران بازیگری‌اش است. از او تشكر می‌كنیم كه این فرصت را فراهم آوردند تا یك مصاحبه خانوادگی آن هم در یك نشریه خانوادگی داشته باشیم. این گفتگو را بخوانید.
 
وقتی شهرام رفت خیلی بچه بودم
شهرام:
من اون موقع كه رفتم 18 سالم بود دقیقا 25 سال پیش، در این سن و سال شاید انسان جور دیگری فكر می‌كند، فكر می‌كند كه اگه بتواند به یك كشور دیگر مهاجرت كند موفقیت‌های بیشتری نصیبش می‌شود. من هم مثل خیلی از جوانان هم سن و سال خودم كه در آن سال‌ها زیاد از ایران می‌رفتند دلم می‌خواست برای ادامه تحصیل بروم. دندانسازی خواندم و پس از فارغ‌التحصیلی هم در این رشته فعالیت كردم.
شبنم: فكر می‌كنم سال 64 بود. من اون موقع كلاس دوم دبستان بودم، خیلی متوجه نبودم چه اتفاقی داره می‌افته، فكر می‌كردم شهرام می‌ره و بر می‌گرده، نمی‌دونستم برای همیشه می‌ره، خب البته خیلی بچه بودم.
شیدا: ولی من یادمه تو فرودگاه خیلی گریه كردم!
 
استرالیا و ایران
شهرام:
خب قطعا از لحاظ فرهنگی اختلافات زیادی بین كشور عزیزمان ایران و كشور استرالیا و دیگر كشورهای غربی وجود دارد. استرالیا كشوری است كه عمر آن از 300 سال تجاوز نمی‌كند و این یعنی از لحاظ تاریخی قدمت زیادی ندارد، اما از لحاظ فرهنگی تفاوت‌هایی وجود دارد مهم‌ترین تفاوت را من در رانندگی استرالیایی‌ها می‌بینیم، آنجا حتی كسانی كه در صندلی پشت ماشین می‌نشینند هم باید كمربند ایمنی را ببندند و همچنین در خیابان‌ها خیلی با دقت رانندگی می‌كنند و مهم‌تر از همه این‌كه به عابرین پیاده خیلی احترام می‌گذارند.
شبنم: (باخنده) درست مثل تهران!
شهرام: آره واقعا من اینجا دلم برای عابرین پیاده خیلی می‌سوزه!
شیدا: ولی من وشبنم جزء راننده‌هایی هستیم كه به عابرین پیاده خیلی احترام می‌گذاریم.
شهرام: اونجا یعنی در «سیدنی» كه ما زندگی می‌كنیم، اختلاف طبقاتی آنچنانی وجود نداره، ولی تو ایران اختلافات طبقاتی زیاده بین مردم مخصوصا در تهران، در ضمن اینجا یعنی ایرانی‌ها كلا خیلی تعارفی هستند كه باز این اخلاق رو اونجا نمی‌بینی هیچكی با هیچكی تعارف نداره. اما با تمام این تفاسیر ایران یه جای دیگه‌اس.
 
به اصول خانوادگی پایبندیم
«شهرام جان، چه كارهایی انجام می‌دهی كه بچه‌ها به فرهنگ ایرانی نزدیك‌تر شوند؟» جواب شهرام را در ادامه این‌طور دنبال كنید:
شهرام: من و همسرم خیلی به اصول خانوادگی پایبند هستیم، حس دوستی و احترام به خانواده مخصوصا به بزرگ‌ترها را به بچه‌هایمان یاد می‌دهیم، ما ایرانی‌ها خیلی به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان احترام می‌گذاریم پسران من هم اینجوری یاد گرفته‌اند، مثلا جالب است بدانید بچه‌ها تمام اعیاد و تولدهای خانواده‌ام را كه در ایران هستند تلفنی بهشان تبریك می‌گویند.
شبنم: سال پیش كه من یك سفر تفریحی رفته بودم استرالیا، سعی كردم به بچه‌ها فارسی یاد بدهم و آنها هم خیلی دوست داشتند یاد بگیرند، گرچه وقت كم بود.
 
شهرام و پسرهایش
از شهرام این‌طور سوال می‌‌كنم: دوست نداری دوباره برای زندگی به ایران برگردی؟ تك پسر خانواده قلی‌خانی این‌طور می‌گوید:
شهرام: من خانواده‌ام رو خیلی دوست دارم. مسلما اگر همین شرایطی كه آنجا برایم وجود دارد در ایران هم برایم فراهم باشد، دوباره به ایران بازخواهم گشت و در كنار خانواده‌ام زندگی می‌كنم، اما از آنجا كه همسرم استرالیایی است فعلا نمی‌توانم این كار را كنم علاوه بر این مدت زیادی است كه من از ایران دورم، از لحاظ كارم و همسرم كه تمایل به زندگی در كشور خودش را دارد مجبورم آنجا باشم در ضمن من سه تا پسر هم دارم كه مشغول تحصیل هستند. (آرین، آرا و شروین) دفعه بعد آنها را با خودم خواهم آورد.
 
غربت همیشه سخت است
همان‌طور كه می‌دانید شهرام و شیدا دور از مادرشان زندگی می‌كنند، سوال بعدی ما از آنها این بود كه آیا دوری از مادر برایتان سخت نیست؟ جواب این خواهر و برادر را با هم می‌‌خوانیم:
شهرام: مسلما دوری از والدین به خصوص مادر خیلی سخت است. چاره‌ای نیست باید ساخت! من هر دو، سه روز یكبار با مادرم تلفنی حرف می‌زنم، ایمیل می‌زنم و با خواهرانم مدام در تماسم و هر دو سه سال یكبار هم به ایران می‌آیم.
شیدا: غربت همیشه سخت است چون در لحظه‌ای كه نیاز داری پیش خانواده‌ات باشی امكانش نیست و كم‌كم عادت می‌شود. برای من هم كه در شهری دیگر هستم سخت است چه برسد به شهرام كه در كشور دیگری است، هر چند روزی كه تعطیلی باشد من با همسر و فرزندانم به تهران می‌آییم، هر روز هم تلفنی با مادرم حرف می‌زنیم. همسرم پزشك است و در یكی از بیمارستان‌های نور مازندران فعالیت می‌‌كند، من خودم هم لیسانس مامایی دارم، اما پس از تولد دو فرزندم دخترم «درسا» و پسرم «كسری» دیگر نتوانستم كار كنم. از زندگی‌ام راضی‌ام، اما باید بگویم دلم برای مادرم خیلی تنگ می‌شود.

8 آذر به یادماندنی
در آن شب به یادماندنی كه بازی ایران و استرالیا در ملبورن بود، من و همسرم در منزل از طریق تلویزیون پای این بازی تاریخی نشسته بودیم! پس از گل خداداد عزیزی، چنان خوشحال شده بودم كه همسرم با این‌كه استرالیایی بود، از خوشحالی من خوشحال شده بود، در آن شب برای ایرانی‌های مقیم استرالیا تكرارنشدنی است و این پیروزی باعث سرافرازی‌های ما ایرانی‌ها شد.
شهرام می‌گوید: در سیدنی، هفته‌ای یك بار به همراه دوستانم دور هم جمع می‌شویم و فوتبال بازی می‌كنیم، از بچگی طرفدار استقلال بودم و هنوز هم نتایج این تیم را دنبال می‌كنم.

مریم مقدس بهترین كار شبنم بود
«كارهای شبنم را چطور دنبال می‌كنی؟» جواب برادر و خواهرهای «همای پنجمین خورشید» را بدون مقدمه در زیراین‌طور می‌‌خوانیم:
شهرام: كارهای خواهرم را از طریق اینترنت دنبال می‌كنم، گاهی هم DVD كارهایش را در فروشگاه‌های ایرانی سیدنی می‌خرم و می‌بینم. كلا اولین كار او كه «مریم مقدس» بود را بیشتر دوست داشتم، چون به خوبی از پس این نقش سخت بر آمد، كارهای كوتاهی كه خودش كارگردانی كرده را هم خیلی دوست دارم به خصوص فیلم «زندگی» كه یك فیلم روستایی بود.
شیدا: بهترین كار شبنم به نظر من مریم مقدس و پنجمین خورشید بود، مریم مقدس كه همیشه در یادها و خاطره‌ها می‌ماند و در پنجمین خورشید هم چون كاراكتر متفاوتی داشت خیلی كارش را دوست داشتم. معمولا بعد از پخش هر فیلم یا مصاحبه باهم صحبت می‌كنیم و كارهارو نقد و بررسی می‌كنیم، شبنم هم از نظرات من استقبال می‌كند، همچنین خواهرم برای قبول كردن بسیاری از كارهایی كه به او پیشنهاد می‌شود هم با من مشورت می‌كند.
شبنم: من دوست دارم نظر خانواده‌ام رو نسبت به كارهایم بدانم، به هرحال آنها جزیی از اجتماع هستند و نظراتشان برای من مهم است.

دوست داشتم اسمم شیدا باشد
اسم شما را كی انتخاب كرد؟
شبنم: مامانم
اگر دوباره می‌توانستید متولد شوید و می‌توانستید اسم خودتان را انتخاب كنید چه اسمی انتخاب می‌كردید؟
شبنم: من چون اسم خواهرم «شیدا» هست همیشه به شوخی بهش می‌گویم كه دوست داشتم اسم من شیدا باشد و اسم اون شبنم(خنده) ولی در كل اسم خودمو دوست دارم .
دوست داشتید جاتون عوض شود؟
شبنم: نه من دوست دارم ته تغاری خانواده باشم.
 
من رفتنی نیستم
خانم قلی‌خانی، شما اگر شرایطش را داشتید، جای دیگری را غیر از ایران انتخاب می‌كردید؟
شبنم: من 18 یا 19 ساله بودم كه شرایط زندگی در خارج از كشور برایم مهیا شد ولی دیدم رفتنی نیستم، چون اگر می‌رفتم بعد از یكی دو ماه احساس دلتنگی می‌كردم و حتما برمی گشتم. همین الان هم كه برادرم هر چند سال یكبار به ایران می‌آید مدام می‌گوید كه دلش می‌خواهد آنجایی كه به دنیا آمده و زندگی كرده است، یعنی تهران باشد. فكر می‌كنم كه بیشتر ایرانی‌ها این حس رو دارند، مثلا من احتمال می‌دهم برادرم اگه بچه‌هایش بزرگ شوند و سر و سامان بگیرند یك روزی به ایران برمی‌گردد.
كار شما باعث شد ما سه نفـر دور هم جمع شویم
شیدا: خوشحالم كه به خاطر كار زیبای شما، هر سه تای ما دور هم جمع شدیم، ممنون. من تازه فهمیدم كه گزارشگران و خبرنگاران چه كار سختی دارند و همین جا برخودم لازم می‌‌دانم از شما و مجله «خانواده‌سبز» تشكر كنم و به شما خسته نباشید بگویم.
شهرام: خیلی خوشحالم كه با شما در مورد خودم و خانواده‌ام صحبت كردم، آرزوی شادی برای شما و تمام خوانندگان مجله‌تان را دارم و امیدوارم هیچ وقت از خانواده‌هایتان دور نباشید.
 
سر بغل كردن شبنم دعوا بود
شهرام:
وقتی شبنم تازه به دنیا آمده بود من 10 ساله بودم. خیلی دوست داشتنی بود، یك روز شبنم رو گذاشتم در كالسكه و رفتم چند خیابان پایین‌تر، وقتی بر گشتم دیدم مادرم دم در ایستاده و عصبانی و منتظر است! من فكر كرده بودم كار خوبی كردم و بچه را بردم گردش.(خنده)
شبنم: بیچاره من! (خنده)
شیدا: منم یادم می‌‌آید، وقتی شبنم نوزاد بود خیلی دوست داشتم بغلش كنم، اون موقع من هفت ساله بودم، من و شهرام همیشه سر بغل كردن شبنم باهم دعوایمان می‌شد! مامانم سهمیه گذاشته بود كه هرروز 10 دقیقه حق داریم بچه را بغل كنیم ولی ما كه گوش نمی‌كردیم و یواشكی و دور از چشم مادر، به سراغ او می‌رفتیم و بغلش می‌كردیم! (خنده) • نظرات() 
 • زهرا رهنورد نتوانست در دفاعیه دخترش در دانشگاه تهران حضور یابد
  زهرا رهنورد برای حضور در دانشگاه تهران با مخالفت قاطع مسئولان این دانشگاه روبرو شد....
   
   
    زهرا رهنورد برای حضور در دانشگاه تهران با مخالفت قاطع مسئولان این دانشگاه روبرو شد.

  به گزارش فارس، مسئولان دانشگاه تهران با حضور زهرا رهنورد همسر موسوی در مراسم دفاعیه پایان نامه زهرا موسوی دختر میرحسین موسوی در رشته هنر موافقت نكردند.

  بر اساس این گزارش، رهنورد كه با برخورد قاطع مسئولان دانشگاه تهران رو برو شده و اجازه حضور در دانشگاه را نمی‌یابد اعلام می‌كند كه در پژوهشكده هنر واقع در باغ نگارستان میدان بهارستان برای این امر حضور پیدا خواهد كرد.

  در حالی از حضور زهرا رهنورد در دانشگاه تهران ممانعت به عمل آمده است كه وی پیش از این به طور رسمی از دانشگاه تهران درخواست كرده تا زمان تكمیل و حضور در مراسم ارائه پایان‌نامه‌های دانشجویان خود در دانشگاه حاضر شود كه البته با درخواست وی موافقت نشده بود.

  گفتنی است اخیرا رئیس دانشگاه تهران طی ابلاغیه‌ای، خواستار عدم ادامه فعالیت زهرا رهنورد در گروه فرهنگ و هنر این دانشگاه شده بود كه بنا بر برابر این ابلاغیه، وی از تدریس معاف شده ولی حقوق و مزایای وی به صورت كامل پرداخت می‌شود.  • نظرات() 
 • صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟

  استفاده از صابون ها به عنوان پاک کننده سطحی بسیار رایج است و بسیاری از ما صابون ها را به عنوان یکی از پاک کننده های مناسب می دانیم غافل از اینکه صابون پاک کننده چندان مناسبی نیست و دارای معایب فراوانی است که از آن میان می توان به چند مورد زیر اشاره نمود:
  • نیاز به آب
  • زدودن بیش از حد چرب از سطح پوست
  • ایجاد خشکی و کشیدگی در پوست
  • قلیایی نمودن پوست (این مسئله باعث جداسازی سلول های لایه های خارجی پوست از سلول های مجاور می شود.)
  در هر حال از صابون ها و سایر دترژانت های معمولی برای شستشوی پوست استفاده نکنید. حتی آب معمولی نیز در اثر شستشوی بی رویه می تواند باعث خشکی پوست شود. بیش از 1 تا 2 بار در روز صورت خود را نشویید و حتماً بعد از شستشو از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

  اثر روانی کف و فوم ها پاک کننده های کف کننده:
  در نظر بسیاری از ما میزان پاک کنندگی محصولات با میزان کف حاصل از آن نسبت دارد و محصولاتی را که با کف همراه نباشند جزو پاک کننده ها محسوب نمی کنیم. برای ارضای این حس روانی لابرآتورهای آرایشی بهداشتی فومهای پاک کننده را به بازار ارائه نموده اند. این فرآورده ها برای پاکسازی پوست به آب نیاز دارند و در تماس با آب کف می کنند. این محصولات برخلاف صابون ها حالت قلیایی نداشته و پوست را خشک نمی کنند و ضمن پاکسازی کامل پوست، لایه محافظ سطح پوست را حفظ می کنند. این فرآورده ها دارای دو فاز حلال در چربی و حالال در آب هستند که فاز حلال در چربی آن تمام ذرات خارجی مواد آرایشی و رسوبات ناشی از آلودگی های محیطی را در خود حل می کند و فاز حلال در آب آن شسته شدن این رسوبات را از سطح پوست تسهیل می نماید و بدین ترتیب مانع از مسدود شدن روزنه های پوست شده و از آلودگی، و عفونت پوست جلوگیری می کند • نظرات() 
 • ناخن های شما از کدام نوع است :

  ناخن هایتان خشک است، نرم است و یا اصلاً ناخن های طبیعی دارید به هر حال مطلب زیر را بخوانید:
  ناخن خشک: این ناخن ها زبر و خشک هستند و زمانی که روی شان دست می کشید، خشن هستند، اگر می خواهید این ناخن ها همیشه سالم بماند و از خطر شکستگی رهایی پیدا کند، آن ها را با ویتامین E، هیدراته کنید.
  ناخن نرم: اگر دیدید که ناخن هایتان به راحتی خم شده و از رشد کمی برخوردار است، بدانید که ناخن های شما نرم هستند و باید به آن ها استحکام ببخشید... راحت ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از مواد محکم کننده ناخن استفاده کنید، باید اشاره داشت که معمولاً آب باعث نرمی ناخن می شود و بهتر است که پس از آمدن از حمام، ناخن ها را با روغن نارگیل و بادام، نرم کنید و به آن استحکام ببخشید. هم چنین باید یادآوری کرد، خانم هایی که ناخن های نرمی دارند، در هنگام شستشوی ظروف، حتماً دستکش به دست کنند.
  ناخن های معمولی: و اما اگر هیچ یک از مشکلات گفته شده را ندارید، پس ناخن های تان طبیعی است، این ناخن ها، شفاف است و رشد خوبی دارد... بهترین روش برای حفظ این ناخن ها، این است که آب داغ را به طور مستقیم روی آن نریزید.

  چند نکته برای شفافیت ناخن ها
  - همیشه پیش از استفاده از لاک و یا برق ناخن، با یک دستمال تمیز ناخن های تان را پاک کنید، چرا که چربی باقی مانده روی ناخن ها، نمی گذارد لاک روی ناخن بنشیند و خر پریدگی و شکستگی نوک ناخن بیشتر می شود.
  - اگر ناخن های تان می شکند، بهترین روش این است که همیشه آن ها را کوتاه نگه دارید.
  - سعی کنید، هر سه روز یکبار ناخن هایتان را، سوهان بکشید تا به شکل مرتبی رشد کنند. • نظرات() 
 • موها را نباید بیش از هر سه یا ترجیحاً 4 هفته یک بار توسط رنگ های دائمی رنگ یا دکلره کرد. از آنجا که مو 8/0 تا 1/2 سانتی متر در ماه رشد می کند. این فاصله زمانی برای حفظ رنگ موی تازه رشد کافی خواهد بود. استفاده بیش از حد از رنگ موهای اکسیدانی دائمی و به خصوص دکلره کردن باعث آسیب دیدن و ترد و شکننده شدن مو می شود، به شکستگی و از دست رفتن بافت موی می انجامد. موها را به فاصله زمانی کم یا با رنگ های خیلی متفاوت از رنگ اصلی مو رنگ نکنید (به ویژه در منزل) و برای این کار از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید • نظرات() 
 • مراقبت از پوست دست :

  جهت نرم کردن پوست دست، مقدار برابر گلیسیرین و گلاب را مخلوط کرده و به کار برید.
   جهت نرم و سفید کردن دست، مقداری عسل و آب لیموترش را مخلوط نموده به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی دست ها بمالید و سپس بشویید.
   جهت نرم کردن دست های زبر و خشن ، دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چایخوری روغن بادام شیرین به همراه بیست و پنج گرم گلاب و بیست و شش قطره تنتور ساده بنژوان مخلوط کرده و دست ها را آغشته نمایید و با یک دستکش نخی بپوشانید و پس از چند ساعت بشویید. (یک تا دو بار در ماه)
   جهت نرم کردن دست های خشن و تیره می توان از مخلوط آب پرتقال و عسل استفاده کرد. • نظرات() 
 • تصاویر جنجالی از تئاتر هدا گابلر :

   

  اجرای نمایش " هدا گابلر" در مجموعه تئاتر شهر تهران که در روزهای اخیر به نمایش درآمده است اعتراضات گسترده ای را در بین مسئولان دولتی بخصوص نمایندگان پارلمان ایران در پی داشت.

  بنا بر گزارشی که روز چهارشنبه 12-1-2011 خبرگزاری فارس منتشر کرد، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد قاطع با عاملان "تئاتر غیراخلاقی هدا گابلر " شد.

  نمایش " هدا گابلر " نوشته هنریک ایبسن است که عمده موضوع آن ‏حول شخصیت یک زن هوسران استوار شده که با اینکه ‏شوهر دارد با یک قاضی دوست شده و با وی رابطه برقرار می کند . ‏

  ستار هدایت‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس رسما اعلام کرده است که "مسئولان فرهنگی در ‏اعتراض به اجرای نمایش تئاتر " هدا گابلر " به مجلس احضار و با عاملان این اقدام غیراخلاقی قاطعانه ‏برخورد خواهد شد.‏"

  از جمله مهمترین قسمت های مورد اعتراض مسؤلان در این نمایش مربوط به بخش های است که بازیگران به شرب خمر و حالات مستی پس از آن که به صورت تلویحی با خوردن آب پرتقال اجرا شده است می باشد.

  همچنین برقراری رابطه ‏نامشروع که به صورت علنی و آشکار در این نمایش از آن سخن به میان آمده است از دیگر نکاتی است که مسؤلان برآن ایراد وارد کرده اند.

  منتتقدان "هدا گابلر" بر این باورند که نمایش مذکور که مبتنی بر فلسفه نیست‌انگاری غربی است ، هیچ نسبتی با آموزه‌های ملی و مذهبی ایران ندارد.

  احضار دست‌اندركاران تئاتر "هدا گابلر"

  دادستان تهران گفت: كارگردان و سایر عوامل دست‌اندركار این نمایش برای اخذ توضیح به شعبه رسیدگی كننده احضار شده‌اند.

  عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران با اعلام این مطلب افزود: براساس گزارش‌های واصله این نمایش از لحاظ محتوا و نحوه اجرای آن مشكلاتی داشت كه دستور توقف اجرای تئاتر صادر شد.

  جعفری گفت: در این زمینه پرونده قضایی تشكیل شده است و كارگردان و سایر عوامل دست‌اندركار این نمایش برای اخذ توضیح به شعبه رسیدگی كننده احضار شده‌اند كه نتیجه اقدامات قضایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

  وی افزود: با توجه به لزوم سالم سازی فضای فرهنگی جامعه بدیهی است با هر گونه فعالیتی كه امنیت فرهنگی اجتماع را به مخاطره بیاندازد مقابله خواهد شد و یكی از مهمترین وظایف دادسرای فرهنگ و رسانه كه بزودی فعالیت رسمی خود را آغاز می‌كند، علاوه بر توجه به حفظ حقوق هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه، تلاش برای رشد و تعالی فرهنگ جامعه اسلامی ایران است.

  دادستان تهران همچنین گفت: پیرو جلسه اخیر ستاد پیشگیری از جرایم خاص دادسرای تهران، از امروز (چهارشنبه) طرحی با هدف مقابله با برخی شركت‌های هرمی كه علی‌رغم ممنوعیت قانونی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند نیز آغاز شده است.

  جعفری افزود: خوشبختانه در این زمینه همكاری‌های خوبی بین دستگاه قضایی و نیروی انتظامی و سایر نهادهای ذیربط انجام شده است و پرونده‌های مربوط به این موضوع نیز در دادسرای ناحیه ۳۱ تهران مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

  وی گفت: دستگاه قضایی ضمن هشدار به گردانندگان شركت‌های هرمی اعلام می‌كند كه مطابق قانون با فعالیت چنین مراكز غیرقانونی كه در نظام اقتصادی كشور ایجاد اخلال می‌كنند كماكان مقابله خواهد شد. • نظرات() 
 • در باره معرق روی چوب :

  معرق ‌

  هنر معرق روی‌ چوب، یکی از رشته های پر پیشینه ی صنایع‌ دستی ایران است‌ که‌ به‌ نسبت‌سایر صنایع‌ چوب از قبیل خانم‌، منبت، نازک‌ کاری‌ چوب، خراطی و بافت‌ سبد و حصیر دارای‌قدمت‌ بیشتری است‌ و طبق اسناد و مدارک‌ موجود، با وجودی‌ که‌ زادگاهش‌ هند است‌، اما‌از روزگارانی‌ خیلی دور به‌ ایران راه یافته و هنرمندان و صنعتگران ایرانی‌ تکمیل کننده و‌گسترش دهنده آن بوده‌اند.

  این‌ هنرصنعت که‌ در ابتدا تلفیفی از چوب و فلز بود به‌ کمک ذوق‌ و اندیشه ی معرق‌سازان هنرمند ایرانی‌ تغییر شکل داد و صنعتگران کشورمان به‌ جای یک‌ نوع چوب که‌‌معمولا متن اصلی دست‌ ساختهها را تشکیل می‌داد به‌ استفاده‌ از انواع چوب با رنگ‌های‌مختلف پرداختهاند و هم‌ اینک استفاده‌ از حدود 72 نوع چوب مانن‌ رز، زیتون، شمشاد،‌نارنج‌، فوفل‌، عناب، گردو، اقاقیا، ممرز، کاج، سرو و... نزد صنعتگران مرسوم است‌ و افزون‌‌براین‌، بنا به‌ ضرورت‌ گاهی‌ از استخوان شتر، صدف، روی‌، مس‌، برنج‌، نقره، عاج و حتی طلا‌برای تکمیل فرآورده‌هایشان استفاده‌ میکنند و آنچه بوجود می‌آورند آنقدر ظریف‌ و زیبا و‌چشم نواز است‌ که‌ به‌ راستی با کمک واژه‌ها و الفاظ نمیتوان آنها را تجسم بخشید و برای‌شناخت‌ معرق و کشف دقایق‌ آن حتما باید معرق رااز نزدیک‌ دید.

  چگونگی ساخت‌ معرق‌

  ماده‌ ی اولیه و عمده ی موردنیاز معرق سازان چوب است‌ که‌ معمولا انواع مختلف آن از‌داخل‌ کشور تامین می‌شود و به‌ ندرت‌ از چوبهای خارجی‌ استفاده‌ به‌ عمل می‌آید. علت این‌‌امر، وجود جنگلهای متعدد در ایران و تنوع موجود در کشور است‌.

  شیوه ی کار معرق سازان به‌ این‌ ترتیب است‌ که‌ ابتدا طرح موردنظ‌رشان را که‌ معمولا‌اقتباسی‌ از خط‌وط اسلیمی و ختایی‌ یا منیاتورهای ایرانی‌ و دیگر طرحهای اصیل و سنتی ایرانی‌ ‌‌ است‌ برروی‌ کاغذ نازک‌ (کاغذ کالک‌، کاغذ ماشینی یا کاغذ روغنی) ترسیم می‌کنند‌و سپس آن را برروی‌ یک‌ قطعه تخته ی سه‌ لایی‌ میچسبانند و به‌ وسیله ی میخهای سوزنی‌‌کوچک‌ برروی‌ زمینه ی اصلی کار که‌ بیشتر چوب فوفل‌ یا رز است‌ و حدود پنج میلی متر قط‌ر‌دارد نصب می‌کنند و بعد با دقت‌ بوسیله ی اره‌ ی موبی‌ به‌ بریدن خط‌وط اطراف آن‌میپردازند.

  پس از بریدن کلیه ی خط‌وط طرح و هنگامی‌ که‌ زمینه ی کار بصورت‌ تابلویی‌ (که‌ جای نقوش‌درآن خالی‌ است‌) در آمد تخته ی سه‌ لایی‌ را از آن جدا ساخته و استاد کار معرق ساز برای‌تکمیل کار خود قسمتهای مختلف طرح را به‌ نسبت رنگی که‌ باید در تابلو داشته باشند‌مجددا از چوب هایی‌ که‌ هر یک‌ دارای رنگ‌ ویژه یی‌ است‌ بریده و در جای خود قرار می‌دهد و ‌باچسب به‌ متن میچسباند و گاهی‌ برای تنوع بخشیدن به‌ کار و زیباتر ساختن آن از قط‌عات‌عاج، استخوان، صدف و فلز بهره میگیرد.

  در یک‌ محصول معرق اصیل رنگ‌ها تماما باید طبیعی باشد و به‌ هیچ وجه‌ نباید از مواد رنگی‌(اعم‌ از گیاهی‌ یا شیمیایی‌) استفاده‌ به‌ عمل آید.

  آخرین‌ مرحله ساخت‌ یک‌ اثر معرق پولیستر کاری‌ روی‌ کار است‌ که‌ طی آن سط‌ح‌ تابلو یا‌محصول به‌ وسیله ی کیلر یا سیلر پوشش‌ داده‌ شده و آماده‌ ی عرضه‌ به‌ بازار می‌شود.

  از معرق علاوه‌ بر ساخت‌ تابلوهای دیوار کوب برای تزئین رویه‌ ی میز، پشتی صندلی‌، رحل‌‌، جای قاشق‌ و چنگال، سرویس‌های چوبی‌، ، ظروف‌ شکلات‌خوری‌ و درهای مقابر ائمه ی اطهار نیز استفاده‌ شده می‌شود.

  این‌ هنر ارزنده‌ هم‌ اینک فقط در تهران رواج دارد و دست‌ اندر کاران آن با بهره گیری از‌تجربیات گذشتگان و مهارت‌های شخصی محصولات بسیار متنوعی‌ با قابلیت های قوی مصرفی‌‌و هنری تولید می‌کنند • نظرات() 
 • فوق ستارگان سینمای کلاسیک : Classic Super Stars

   آرشیو شخصیت های برتر تاریخ سینما به تدریج کامل تر خواهد شد

  بازیگران زن     Actress

  بازیگران مرد      Actors

  اینگرید برگمن     Ingrid Bergman

  کاترین هپبورن   Kathrin Hepburn

  آدری هپبورن    Audrey Hepburn

  سوفیا لورن    Sofia Loren

  گریس کلی    Grace Kelly

  الیزابت تیلور   Elizabeth Taylor

  مرلین مونرو  Marilyn Monroe

  آلفرد هیچکاک (کارگردان)   Alfred Hitchcock

  دیوید سلزنیک (تهیه کننده)   David Selznick

  اورسن ولز (کارگردان)   Orson Welles

   

  هامفری بوگارت   Humphrey Bogart

  مارلون براندو   Marlon Brando

  جمیز استیوارت   James Stewart

  کری گرانت    Cary Grant

  گری کوپر    Gary Cooper

  آل پاچینو    Al Pacino

  رابرت دنیرو    Robert De niro

  آلن دلون    Alain Delon

  آنتونی کویین   Anthony Queen

  چارلز چاپلین   Charles Chaplin

    • نظرات() 
 • تیرگی دور چشم :

  از شایع‌ترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم‌ها می‌توان به انواع آلرژی‌ها اشاره كرد.
  برای پاسخ به این سوال بد نیست كمی راجع به این بیماری بیشتر بدانیم. بیماری تیرگی زیر چشم یك بیماری ایدیوپاتیك است. به این معنا كه علت بیشتر آنها ناشناخته است البته بسیاری از مبتلایان سابقه خانوادگی مثبتی دارند اما از شایع‌ترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم‌ها می‌توان به انواع آلرژی‌ها اشاره كرد. آلرژی انواع گوناگونی دارد و از یك حساسیت ساده به بوی گل، گوجه‌فرنگی و یا گردن‌آویز شروع می‌شود و به آلرژی به پنی‌سیلین، دود سیگار و هوای آلوده و یا حتی به چهره رئیس اداره ختم می‌شود. بدیهی است درمان آن، استفاده از یك آنتی‌هیستامین نیست و تنها باید از ماده حساسیت‌زا دوری جست.
  دومین علت شایع كبودی زیر چشم اختلالات خواب است. خیلی‌‌ها عقیده دارند كه یك خواب 3 تا 4 ساعته طی شبانه‌روز جوابگوی نیاز آنها به خواب است اما در واقع این‌طور نیست و این افراد به‌خاطر داشتن نیروی جوانی، از ذخیره انرژی خود برای سر حال بودن استفاده می‌كنند، غافل از اینكه این ذخیره انرژی تمام‌شدنی نیست. كبودی زیر چشم‌ها می‌تواند اولین علامت تمام شدن این ذخیره محدود باشد. پس اگر رختخواب گرم و نرمی دارید حتما 7 تا 9 ساعت در شبانه‌روز را به خوابیدن روی آن اختصاص دهید.
  عده دیگری كه اتفاقا همین مقدار در شبانه‌روز می‌خوابند نیز از چشمان كبود خود ناراحت هستند. درست است كه آنها 7 تا 9 ساعت می‌خوابند اما چه خوابی؟ كیفیت خواب مهم‌ترین عامل در سرحال بودن و بیمه‌ شدن در برابر بیماری‌هاست.
  خیلی‌ها عادت دارند نقشه‌های روزمره خود را در خواب حلاجی كنند. متن سخنرانی‌ها، متن قراردادها، نوع برخوردها، لوازم مورد نیاز منزل و حساب و كتاب‌های بانكی و دفتری همه و همه مواردی نیستند كه بشود آنها را در خواب حل و فصل كرد.
  علاوه بر این، كسانی هستندكه مشكلات چندانی برای حل كردن در زمان خواب ندارند (هرچند تعداد این افراد از انگشتان دست نیز كمتر است) اما این <مرفهین بی‌درد> به گونه‌ای دیگر خواب خود را آشفته می‌كنند و آن مصرف انواع داروهای خواب‌آور یا محرك است.اشتباه نكنید، منظورم از این داروها فقط الكل یا قرص اكس نیست. قهوه هم می‌تواند خواب ناز شما را برهم زند.
  بیماری‌های هورمونی، عاطفی، روحی روانی و تغذیه‌ای نیز نقش مؤثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند اما شاید بتوان كاهش وزن‌های ناگهانی به علت رژیم‌های نامتعارف را نیز ازجمله علل مهم افتادگی چین و چروك صورت و تیرگی زیر چشم دانست.
  اولین و بهترین راه، حل مشكلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشكل چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد. استفاده از ماسك‌های شبانه علاوه بر فراهم‌آوردن محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت، باعث ایجاد آرامش مضاعف برای شما می‌شود. این امكان را برای پوست شما مهیا می‌كند كه پس از یك روز خسته‌كننده كاری پوست خود را در بهشت میوه‌ها با گل و بلبل تنها بگذارید. زمانی این تاثیرات دوچندان می‌شود كه در ماسك‌ خود از مواد آنتی‌اكسیدان یا ضد پیری نیز كمك گرفته شود.
  پوست خیار یكی از این مواد معجزه‌آساست، بنابراین لازم نیست تا شب صبر كنید.
  همین حالا دست به كار شوید و اگر مشغول پوست‌كندن خیار هستید دست نگه دارید. به جای اینكه این پوست باارزش را از روی خیارتان بردارید آن را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمانتان بگذارید. البته بهتر است به آنها نمك نزنید!
  از ظهر گذشته و تنها پس از یك چرت كوتاه برای كار آماده می شوید. آیا تا به حال نوشیدن یك فنجان چای داغ را فراموش كرده‌اید؟ از این به بعد گذاشتن چای كیسه‌ای نیمه‌گرم در زیر چشمانتان را هم فراموش نكنید، چرا كه چای با داشتن مقادیر زیادی تانن تاثیر خوبی بر كاهش ورم و بازشدن رنگ صورت شما دارد.
  صبح كه از خواب بیدار می‌شوید صورتتان را با آب خنك بشویید.
  این باعث می‌شود رگ‌های خونی زیر چشمان شما به یك باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واكنشی متورم شود. افزایش خون‌رسانی درمان اصلی كبودی زیر چشم است.
  امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهره‌گیری از جدید‌ترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان كبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها می‌توان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازكننده عروق خونی مثل آرتی شوك، انواع اسیدهای میوه‌ای مثل گلیكولیك اسید و مواد مغذی برای سلول‌های پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلول‌های پوستی اشاره كرد.
  البته این مواد پیش از این در انواع كرم‌ها و لوسیون‌های دور چشم به‌كار رفته و امتحان خود را پس داده‌اند اما از آنجایی كه جذب این مواد از روی پوست با محدودیت‌هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن‌تر كرده است.
  یكی دیگر از داروهای پرمصرف در تیرگی زیر چشم، مواد پركننده و آب‌رسان است كه قادر است خشكی و گودافتادگی پوست زیر چشم‌ها را به شكل قابل قبولی ترمیم كند.
  علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل كاهش مصرف سیگار، كاهش مصرف نمك و مصرف سبزی‌ها و میوه‌های حاوی مواد آنتی‌اكسیدان مثل اسفناج نیز توصیه می‌شود.
  استفاده از پدهای گرم و سرد به‌صورت متوالی برای تحریك عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی است، به شرط اینكه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند • نظرات() 
 • زندگی نامه نیما یوشیج :

  زندگی نامه نیما یوشیج 
  زندگی نامه نیما یوشیج
  زندگی نامه نیما یوشیج

  نیما در سال 1276 هجری شمسی در دهکده ای به نام یوش ، واقع در مازنداران چشم به جهان گشود.. خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده فرا گرفت ولی دلخوشی چندانی از آخوند ده نداشت چون او را شکنجه می داد و در کوچه باغها دنبال نیما می کرد .
  پس از آن به تهران رفت و در مدرسه عالی سن لویی مشغول تحصیل شد .... در مدرسه از بچه ها کناره گیری می کرد و به گفته خود نیما با یکی از دوستانش مدام از مدرسه فرار می کرد و پس از مدتی با تشویق یکی از معلمهایش به نام نظام وفا به شعر گفتن مشغول گشت و در همان زمان با زبان فرانسه آشنایی یافت و به شعر گفتن به سبک خراسانی مشغول گشت.
  در سال 1300 منظومه قصه رنگ پریده را سرود که در روزنامه میرزاده عشقی به چاپ رساند ... در همان زمان بود که مخالفت بسیاری از شاعران پیرو سبک قدیم را برانگیخت.... شاعرانی چون: مهدی حمیدی ، ملک الشعرای بهار و..... به مخالفت و دشمنی با وی پرداختند و به مسخره و آزار وی دست زدند .نیما سبک خاص خود را داشت وبه سبک شاعران قدیم شعر نمی سرود و در شعر او مصراعها کوتاه و بلند می شدند .نیما پس از مدتی به تدریس در مدرسه های مختلف از جمله مدرسه عالی صنعتی تهران و همکاری با روزنامه های چون: مجله موسیقی ، مجله کویر و...... پرداخت.از معروف ترین شعرهای نیما می توان به شعرهای افسانه ، آی آدمها، ناقوس ، مرغ آمین اشاره کرد. نیما در 13 دی 1328 چشم از جهان فروبست...
  فریاد می زنم ،
  من چهره ام گرفته !
  من قایقم نشسته به خشکی !
  مقصود من ز حرفم معلوم بر شماست ،
  یک دست بی صداست ،
  من ، دست من کمک ز دست شما می کند طلب،
  فریاد من شکسته اگر در گلو ، وگر
  فریاد من رسا ،
  من از برای راه خلاص خود و شما،
  فریاد می زنم
  ، فریاد می زنم!!
  (با تلخیص)
  گزیده ای از اشعار نیما:
  تو را من چشم در راهم
  تو را من چشم در راهم شباهنگام
  که میگیرند در شاخ تلاجن سایه سیاه رنگ سیاهی
  وزان دلخستگانت راست اندوهی فراهم
  تو را من چشم در راهم
  شباهنگام در آن دم که بر جاده دره ها چون مرده مان خفتگانند
  در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام
  گرم یاد آوری یا نه من از یادت نمی کاهم
  تو را من چشم در راهم • نظرات() 
 • زندگینامه پروین اعتصامی به همراه تصاویر وی :

  بانو «رخشنده اعتصامی» مشهور به «پروین اعتصامی» از شاعران نامی معاصر است. وی در روز ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد.پدرش « اعتصام الملک» از دانشمندان و ادیبان نامور و مادرش «اختر الملوک» دختر «غلامعلی­خان» و نوۀ شاعر معروف «شوری بخشایشی» بود. تحصیلات ادبی و عربی را نزد پدر آموخت و به تحصیلات عالیه خود در دانشگاه­های معتبر ادامه داد. در جشن فارغ التحصیلی خود ( خرداد ۱۳۰۳ خورشیدی) خطابه زن و تاریخ را ایراد کرد که بسیار مورد توجه و تشویق واقع گردید.پروین همواره به تکمیل فنون مختلف نزد پدر خود اشتغال داشت و او  در راه پرورش استعداد وی، که از هفت سالگی شروع به سرودن نموده بود، کمک شایانی کرد. این بانو در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با پسرعموی پدرش فضل­ا… آرتا (همایون فال)، رئیس شهربانی­کرمانشاه،  ازدواج کرد ولی این وصلت دیری نپائید و منجر به جدایی گردید. بعد از آن واقعه تأثیرانگیز پروین مدتی در کتابخانه دانشسرای عالی تهران سمت کتابداری داشت و به کار سرودن اشعار ناب خود نیز ادامه می داد ، تا اینکه دست اجل گریبان او را در ۳۴ سالگی گرفت و او در شب ۱۶ فروردین سال ۱۳۲۰ خورشیدی به بیماری حصبه در تهران زندگی را بدرود گفت و پیکر او را به قم بردند و در جوار قبر پدر دانشمندش در مقبره خانوادگی به خاک سپردند. قریحه سرشار و استعداد خارق العاده پروین در شعر همواره موجب حیرت فضلا و دانشمندانی بود که با پدرش محشور بودند. به همین جهت برخی بر این گمان بودند که آن اشعار از او نیست.

  این بانوی گرانقدر  بی تردید بزرگترین شاعر زن ایرانی است که در طول تاریخ ادبیات پارسی ظهور نموده است. اشعار وی پیش از آنکه به­صورت دیوان منتشر شود در مجله دوم بهار که به قلم پدر والا گهرش انتشار می یافت چاپ می شد (۱۳۰۲ ـ ۱۳۰۰ خورشیدی). دیوان اشعار وی  که شامل ۶۵۰۰ بیت از قصیده و مثنوی و قطعه است تاکنون چندین بار به چاپ رسیده است. مقدمه دیوان به قلم شادروان استاد «محمد تقی ملک الشعرای بهار» است که پیرامون سبک اشعار پروین و ویژگی­های اشعار او نوشته است. عمر پروین بسیار کوتاه بود، کمتر زنی از میان سخنگویان اقبالی همچون پروین داشت که در دورانی این چنین کوتاه شهرتی فراگیر داشته باشد. شعر پروین شیوا، ساده و دلنشین است. اخلاق و همه تعابیر و مفاهیم زیبا و عادلانه آن چون اختری تابناک بر دیوان پروین می درخشد چنانکه استاد بهار در مورد اشعار وی می فرمایند: « پروین در قصاید خود پس ازبیانات حکیمانه و عارفانه روح انسان را به سوی سعی و عمل، امیدحیات، اغتنام وقت، کسب­کمال و هنر، همت و اقدام، نیکبختی و فضیلت سوق می­دهد.» همچنین «دکترمحمدمعین» دربارة او  می­گوید: «اندیشه های پروین نو و متضمن نکات اجتماعی و اخلاقی و انتقادی است و تمثیلات نغز و اندرزهای حکیمانه و تفکرات او مایه شگفتی است . پروین در غالب آثار خویش چون مادری مهربان با فرزندان دلبند خویش سخن می­گوید. واقع بین است و بدین سبب تلخی های حیات را نیک ادراک می­کند و به خواننده عرضه می­دارد. » پروین در قصاید خود از حیث الفاظ پیرو  شیوه  شاعران قرن پنجم  و ششم خاصه ناصرخسرو قبادیانی  (۴۸۱ هجری قمری) است و در اشعار دیگر از قطعات و مثنوی های پر ارزش و غزل­ها و غیره سخن او بیشتر رنگ سخن عراقی دارد و غالباً ساده و گاه تحت تاثیر لهجه معاصراست. اما اندیشه های وی نو و متضمن نکات بلند اجتماعی و اخلاقی و انتقادی است و تمثیلات نغز و اندرزهای حکیمانه و تفکرات و تحقیقات بلند او در همة آثارش مایه اعجاب خواننده می­شود. قدرت او درخلق مناظرات و پرسش­ها و پاسخ هایی­است که غالباً میان اشخاص و اشیاء ترتیب می­دهد و از آن راه به نتایجی که مطلوب اوست می رسد.  تقریبا  او در تمامی آثارش  شاعر حقیقت جو و واقع بین است و به همین سبب تلخی­های حیات را از هر کس بهتر درک می­کند و با مهارتی خاص به خواننده نشان می دهد.  درک او نسبت به مبدا  حیات روشن و  تحت تاثیر شدید اعتقادات  دینی و  اندیشه­های عرفانی است…

          • نظرات() 
 • فروغ فروخزاد :

  فروغ در ظهر ۸ دی‌ماه در خیابان معزالسلطنه[۱] کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌تبار به دنیا آمد.

  پوران فرخزاد خواهر بزرگتر فروغ چندی پیش اعلام کرد فروغ روز هشتم دی ماه متولد شده و از اهل تحقیق خواست تا این اشتباه را تصحیح کنند.[۲]

  فروغ فرزند چهارم توران وزیری تبار و سرهنگ محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادرش، فریدون فرخزاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخزاد را نام برد.

  فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد.

  [ویرایش] ازدواج با پرویز شاپور

  فروغ فرخزاد و همسرش پرویز شاپور که بعد از وی جدا شد

  فروغ در سالهای ۱۳۳۰ در ۱۶ سالگی[۲] با پرویز شاپور طنزپرداز ایرانی که پسرخاله مادر وی بود، ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۱۳۳۴ به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج، پسری به نام کامیار بود.

  فروغ پیش از ازدواج با شاپور، با وی نامه‌نگاری‌های عاشقانه‌ای داشت. این نامه‌ها به همراه نامه‌های فروغ در زمان ازدواج این دو و همچنین نامه‌های وی به شاپور پس از جدایی از وی بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی به نام "اولین تپش‌های عاشقانهٔ قلبم" منتشر گردید.[۳]

  پایان زندگی

  آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه تولدی دیگر است. این مجموعه شامل ۳۱ قطعه شعر است که بین سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۲ سروده شده‌اند. به قولی دیگر آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ او منتشر شد.

  فروغ فرخزاد در روز ۲۴ بهمن، ۱۳۴۵ هنگام رانندگی با اتوموبیل جیپ شخصی‌اش، بر اثر تصادف در جاده دروس-قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. آرزوی فروغ ار زبان خودش: «آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است» «من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی عدالتی مردان می‌برند، کاملا واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم.» • نظرات() 
 • سهراب سپهری:

  سهراب سپهری ( ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان - ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران) شاعر و نقاش ایرانی بود. او از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است. وی پس از ابتلا به بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

  فهرست مندرجات

  [نهفتن]

  [ویرایش] زندگی‌نامه

  دورهٔ ابتدایی را در دبستان خیام کاشان (۱۳۱۹) و متوسّطه را در دبیرستان پهلوی کاشان (خرداد ۱۳۲۲) گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در دورهٔ دوسالهٔ دانش‌سرای مقدماتی پسران به استخدام ادارهٔ فرهنگ کاشان درآمد. در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دورهٔ دبیرستان خود را دریافت کرد. سپس به تهران آمد و در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از ۸ ماه استعفا داد. سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعهٔ شعر نیمایی خود را به نام مرگ رنگ منتشر کرد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجهٔ اول علمی نایل آمد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعهٔ اشعار خود را با عنوان «زندگی خواب‌ها» منتشر کرد. آنگاه به تأسیس کارگاه نقاشی همت گماشت. در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت. در مهر ۱۳۳۴ ترجمهٔ اشعار ژاپنی از وی در مجلهٔ «سخن» به چاپ رسید. در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمنا در مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس در رشتهٔ لیتوگرافی نام نویسی کرد. وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش گذاشت. حضور در نمایشگاه‌های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت. سهراب سپهری مدتی در ادارهٔ کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری در سال ۱۳۳۷ مشغول به کار شد. از مهر ۱۳۴۰ نیز شروع به تدریس در هنرکدهٔ هنرهای تزئینی تهران نمود. در اسفند همین سال بود که از کلیهٔ مشاغل دولتی به کلی کناره‌گیری کرد.

  [ویرایش] درگذشت

  آرامگاه سهراب سپهری

  سهراب سپهری در غروب ۱ اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. صحن امامزاده سلطان‌علی روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید • نظرات() 
 • چیدمان لوازم اتاق خواب از نظر فنگ‌شویی :

   

   چینی‌های باستان برای جذب انرژی‌های مثبت فضای منزل خود، به نوع خاصی از چیدمان لوازم و اثاثیه منزل توجه كرده و معتقد بودند این شیوه می تواند كمك موثری برای ایجاد فضایی آكنده از صلح، دوستی و سلامت باشد. این روش از سالیان بسیار گذشته در چین رواج داشته و با گذشت زمان با تغییرات فرهنگ و تمدن بشری همسو شده و هنوز نیز مورد توجه بسیاری از مردم چین و سایر كشورهای جهان قرار دارد.

  فنگ شویی یك شیوه چیدمان لوازم و اثاثیه منزل است كه از هزاران سال پیش وجود داشته است. این روش، هنری است برای قرار دادن لوازم منزل به سبكی درست، به طوری كه به‌هارمونی و یكپارچگی خاصی برای جذب انرژی مثبت محیط دست یابیم. بر اساس عقاید چینیان باستان، این‌هارمونی می‌تواند خانه، روابط اجتماعی، ثروت، سلامت و سایر ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

  بهترین شكل ساختمان در این سبك، شكل مربع است زیرا بر اساس این روش، خانه‌های باریك و بلند نمی‌توانند محل مناسبی برای زندگی افراد مستقر در آن باشند. پیروان این سبك معتقدند كه براساس قوانین فنگ شویی، خانه‌های باریك، فضای مناسبی برای دریافت انرژی‌های مثبت ندارند. در طی سالیان طولانی، این شیوه چیدمان لوازم منزل و یا محل كار پیشرفت‌های چشمگیری كرده است.

  گام‌های اصلی فنگ شویی برای چیدمان مناسب اتاق خواب

  یک اتاق خواب مناسب از نظر فنگ شویی، اتاق خوابی است که متناسب بوده و جریان انرژی مثبت و عاطفی را افزایش دهد. بر اساس این روش، اتاق خوابی خوب است که افراد منزل را به سوی خود جذب كرده و همچنین هیجان برانگیز و آرامش‌بخش باشد. از نظر فنگ شویی، بودن در یک اتاق خواب خوب، جذاب و لذتبخش است، خواه برای یک چرت کوتاه یا یك خواب خوب در شب.

  برای ایجاد یک اتاق خواب خوب از دید فنگ شویی، می توانید از ابزارهای ساده و عملی آن، نظیر این نکات استفاده کنید:

  تلویزیون، رایانه و تجهیزات ورزشی را در اتاق خواب نگذارید زیرا زمانی که این اشیا در اتاق خواب وجود داشته باشند، انرژی مثبت محیط آسیب می بیند.

  اغلب اوقات پنجره را باز کرده و یا از دستگاه مناسب تهویه استفاده کنید تا هوای اتاقتان، تازه و پر از انرژی باشد.

  مراقب کیفیت هوا در اتاق خواب باشید. پنجره اتاق خواب خود را روزانه حداقل به مدت 20 دقیقه باز بگذارید تا انرژی مثبت به داخل اتاق وارد شده و در آن جریان یابد. این كار باعث می‌شود كه مجبور نباشید هر شب در اتاقی كه انرژی در آن ساكن و محبوس مانده بخوابید، زیرا این كار، نتیجه ای جز بروز بیماری برای شما ندارد. باز گذاشتن پنجره به جریان هوای ساكن كمك كرده و هوا و انرژی تازه و شاداب را وارد محل زندگی شما می كند. اگر هوایی که در اتاق خواب تنفس می کنید تازه نبوده و پر از آلاینده باشد، نمی توانید اتاق خوابی مطلوب از نظر فنگ شویی داشته باشید.

  وجود گیاه در اتاق خواب از نظر فنگ شویی مناسب نیست، مگر اینکه اتاق خواب بزرگ بوده و گیاه، دور از تختخواب قرار گرفته باشد.

  درجات مختلفی از نور برای اتاق خواب خود داشته و یا از کلیدهای برق که امکان تغییر میزان نور را دارند استفاده نمایید.

  نور مناسب مساله ای بسیار مهم است، زیرا نور یکی از اصلی‌ترین نمودهای انرژی است.

  به این نكته توجه كنید كه از نظر فنگ شویی، شمع بهترین وسیله برای ایجاد نور است اما نباید شمعی بخرید که دارای مواد سمی باشد.

  برای ایجاد توازن در اتاق خواب، از رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کنید.

  دکور مناسب اتاق خواب از نظر فنگ‌شویی، دکوری متوازن است، زیرا این سبك دكور اتاق سبب تقویت و ایجاد جریان مناسب انرژی برای داشتن خوابی خوب و نیز سلامت جسمی می شود. در این سبك، بهترین رنگ برای اتاق خواب را «رنگ‌های پوست» می نامند. همانطور كه می دانید رنگ پوست انسان از سفید رنگ پریده تا قهوه ای شکلاتی متغیر است، بنابراین برای دكوراسیون از این مجموعه رنگ‌ها، رنگی را انتخاب کنید که به نظر خودتان برای دکور اتاق خوابتان بهترین رنگ باشد.

  تصاویر اتاق خوابتان را با دقت انتخاب کنید، زیرا تصاویر با خود انرژی قوی فنگ شویی دارند.

  بهترین توصیه فنگ شویی برای انتخاب تصاویر اتاق خواب این است که تصاویری را برگزینید که می خواهید حالت آن در زندگی تان روی دهد. از تصاویر غمگین و دارای حس تنهایی در اتاق خوابتان استفاده نکنید، مگر اینکه از غمگین و تنها بودن لذت ببرید.

  هرگز تلویزیون را در اتاق خواب خود قرار ندهید. از نظر فنگ شویی اگر شما نمی توانید عادت تماشای تلویزیون در اتاق خواب را ترك كنید، پس لازم است بعد از تماشا، آن را با پوششی پلاستیكی بپوشانید. فراموش نكنید بر پلاستیكی بودن پوشش آن تاكید شده چرا كه جنس‌های دیگر با بقای انرژی در فضای اتاق خواب مغایرت دارند.

  زدودن گرد و خاك از وسایل و لوازم منزل، نقش مهمی در به جریان انداختن انرژی در محل زندگی دارد. در این حالت، انرژی مثبت و موثر به راحتی در تمام نقاط خانه به جریان افتاده و در هر نقطه، اثربخشی خاص خود را به همراه خواهد داشت.

  یک تختخواب خوب برای ایجاد یک اتاق خواب دلخواه از نظر فنگ شویی دارای اهمیت زیادی است. تشک خوب، تخته عمودی محکم قسمت بالای سر تختخواب و ملحفه‌های با کیفیت خوب از الیاف طبیعی هم برای ایجاد انرژی متوازن فنگ شویی مهم است.

  تختخواب را طوری قرار دهید که به راحتی از دو طرف در دسترس باشد.

  در دو طرف تختخواب خود دو میز کوچک کنار تختی قرار دهید.

  تختخواب را در راستای امتداد در اتاق قرار ندهید.

  هیچ آینه ای را در مقابل و یا مجاورت تختخواب خود قرار ندهید. سعی كنید از به كار بردن آینه در اتاق خواب خودداری كنید.

  اگر می خواهید خوابی راحت داشته باشید سعی كنید تختخواب شما به دیواری از جنس خاك و گل تكیه داشته باشد. وجود چنین دیواری به شما كمك می كند تا از خوابی عمیق و راحت برخوردار شده و هنگامی كه از خواب برمی خیزید به خاطر استراحتی كامل و عمیق، سرشار از انرژی و طراوت باشید. همچنین هنگام كارهای روزانه، حس آرامش‌بخشی را تجربه نمایید.

  بالای تختخواب خود، منبع نوری مانند چراغ نصب نكنید. وجود نور در بالای تختخواب، انرژی حاكم در اتاق شما را تحت فشار قرار داده و موجب می‌شود شما نیز در كارهای روزمره خود تحت فشار قرار گیرید. سعی كنید هیچ یك از لوازم منزل را در زیر نور قرار ندهید، در صورتی كه مجبور شدید چیزی را زیر منابع نوری قرار دهید سعی كنید آن جسم در مكانی مرتفع قرار گیرد تا در معرض وزش انرژی باشد. • نظرات()  • نسیم افتخاری


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات